نام و نام خانوادگی: علی اصغر سوادکوهی    

 تاریخ تولد :   9/8/1338

 استان : اصفهان                           

میزان تحصیلات : کارشناسی ارشد

 رشته تحصیلی: روانشناسی تربیتی 

 محل اخذ مدرک: تهران

جشنواره:  منتخبین سایت کارآفرینان ایرانی

در زمان شروع به کار چند سال داشتید؟ و در حال حاضر چند سال است که در این حرفه فعالیت دارید؟
من از شش سالگی کار کشاورزی میکردم و از 21 سالگی وارد آموزش و پرورش شدم و در کنار معلمی به صورت پاره وقت کار مشاوره و تسهیل گری و سخنرانی برای خانواده ها در حوزه های مختلف زندگی را هم شروع کردم.

 

وجه تمایز کار شما با افراد دیگر این حرفه در چه مواردی است ؟
من چند کتاب در حوزه کارم نوشته ام که وجه تمایز کارم را با افرادی که در حوزه خانواده ، تربیت فرزند ، موفقیت و...کار میکنند روشن میکند و آن، این است که من معتقدم کتب خودیاری به تنهایی کارساز نیست بلکه هر کس در هر زمینه ای نیاز به یک کوچ دارد که لازم است در کنار او مسیر را طی کند.

 

شما چه نوآوریهایی در کسب و کارتان داشته اید؟
 تا به حال شش عنوان کتاب از من به چاپ رسیده و پنج عنوان کتاب آماده چاپ دارم.

 

در شروع کار چند نفر با شما همکاری می کردند و در حال حاضر چه تعداد؟
در شروع کار فقط خانواده همراه من بودند. در حال حاضر بیش از ده نفر با من همکاری دارند.

 

 آیا به نظر خودتان نیز فرد موفقی هستید ؟ رمز موفقیتتان در چه مواردی است؟
آری، چرا که نه! تا به حال بیش از هزاران نفر از آموزشهای من استفاده کرده اند ، صدها نفر که مشکلات جدی داشته اند و از زندگی خسته و ناراضی بوده اند در کنار من و به لطف و عنایت الهی به زندگی برگشته اند و به موفقیت رسیده اند. همسر و فرزندان خوبی دارم که در همه جا در کنارم بوده اند. رمز موفقیت من در پشتکار ، ایستادگی ، مقاومت ، خستگی ناپذیری و ایمان به راه و مسیرم و توکل به یزدان پاک بوده است. من با بزرگترین شکستی هم که در زندگی با آن مواجه شدم از پای ننشستم و ادامه دادم.

 

آیا در شروع کار ، تجربه مرتبطی داشته اید؟         

بله. من از تجربه معلمی در جهت موفقیت خودم بهره بردم.

 

 تا چه اندازه اطرافیان (خانواده، دوستان) در پیشبرد کارتان موثر بوده‌اند؟
بیشتر خودم پیش گام بوده ام ولی وقتی حرکتی میکردم و موفقیتی در پی داشت خانواده هم با تمام وجود از من حمایت میکردند.

البته دوستان همدل و همراه هم مشوق حرکتهای من بوده اند و وقتی موفقیت مرا دیده اند ابراز خوشحالی کرده اند و این باعث شور و اشتیاق بیشتر من شده است.

 

شرایط خانوادگی و مالی دوران کودکی‌تان چگونه بوده است؟ آیا ریشه‌هایی از علاقه به این شغل را در کودکی‌تان نیز سراغ دارید؟
خانواده من کشاورز بودند. پدر و مادری زحمت کش و تلاشگر داشتم. خانواده ما در محل، به عنوان افرادی تلاشگر و جدی مطرح بودند. وضع مالی متوسطی داشتیم.

آری، من با اینکه در کودکی، کمی خجالتی و کمرو بودم ولی وقتی معلمین از من درس می پرسیدند نشان میدادم که از تواناییهای لازم برای رسیدن به موفقیت برخوردارم. من در دوره دبیرستان در مسجد محل برای مردم سخنرانی کردم و بهت و حیرت همه را برانگیختم.

 

آیا تحصیلات شما در کارتان موثر بوده است؟
آری تا حدودی موثر بوده است. جرقه اولیه و خمیرمایه از تحصیلات من بوده است . اینکه میگویم تا حدودی، منظورم این است که بیشتر موفقیت من حاصل تلاش خودم و مطالعاتی بوده است که در خارج از حیطه رشته تحصیلی ام داشته ام. من در ده ها دوره خارج از رشته تحصیلی خودم شرکت داشته ام و کارت مربیگری دریافت کرده ام.

 

آیا نیاز به موفقیت شما را به سمت این کار سوق داده است؟ در کل چه عواملی باعث شده است به این کار جذب شوید؟

من بر اساس قوانین نظام خلقت از جمله قانون دارما و کارما معتقدم که هر انسانی در زندگی ماموریتی دارد و هر کس ماموریت خود را به درستی انجام دهد جهان جای بهتری برای زندگی میشود و به همین جهت و عشق به انسانها و بهبود زندگی آنها من به این سمت و سو سوق پیدا کرده ام. به تعبیر این شعر زیبا:

رقصان شو ای قراضه کز اصل اصل کانی  -

جویای هرچه هستی میدان که عین آنی.

همه تلاش من این است که جویای حقیقت باشم و حقیقتی که یافته ام این است که ما اینجاییم تا جهان را جای بهتری برای زندگی کنیم. ما آهن قراضه ای نیستیم که به گوشه ای از جهان هستی پرتاب شده باشیم ما گوهر و الماس گرانبهایی هستیم که اگر خود را بیابیم خود و جهان را متحول میکنیم و آنگاه موفقیت هم همراه آن خواهد آمد.

 

چه قدر از نظر مالی حمایت شده‌اید؟ و به نظرتان در کار شما، حمایت‌های مالی چه قدر می‌توانند موثر باشند؟
حمایتی در کار نبوده است. حتی برای چاپ کتابهایم ماشینی ثبت نام کرده بودم که وقتی آن ماشین را تحویل گرفتم آن را فروختم و پول آن کتابهایم را چاپ کردم. حمایتهای مالی اگر به موقع و به جا صورت گیرند بسیار موثرند. من اگر حمایت مالی می شدم وقتم را بیشتر در خدمت به جامعه صرف میکردم ولی به دلایل مشکلات مالی مجبور بودم در برخی موارد صبر کنم تا شرایط را فراهم کنم و آنگاه اقدام کنم!

 

آیا تا به امروز درکارتان شکست  هم خورده‌اید؟ به نظرتان دلایل شکست شما چه مواردی بوده است؟
آری! من یک بار شکست سنگینی در زندگی خوردم و آن روز فهمیدم که هیچ کس نخواهد آمد و باید خودم کاری بکنم. سه دلیل جدی برای شکست من وجود داشت: 1. ترس از شکست 2. ترس از مخالفت و انتقاد 3. نداشتن یک کوچ و یک مشاور و یک مربی همراه و همدل و متخصص. و به نظرم اگر این سومی را همراه خود داشتم، آن دو تای اولی هم ناپدید می شد. البته شکستهای من، مرا زمینگیر نکرد بلکه امروز اگر اینجا هستم به خاطر آن شکستها بوده است. من به همه کسانی که قصد دارند خوب زندگی کنند توصیه میکنم شکستهای خود را جشن بگیرند چون خود شکستها بهترین مربیان ما هستند، اگر از آنها یاد بگیریم!

 

 معمولا چه مشکلات و موانع مهمی در حرفه‌ی شما وجود دارند؟و شما چه راهکارهایی برای حل و یا کمتر شدن آنها پیشنهاد می کنید؟
 به نظر من هیچ حرفه ای نیست که بدون مشکل و مانع باشد.

اما در حرفه ای که من هستم اولین مانع و مشکل این است که هنوز مردم جایگاه آن را در زندگی یشان نمی شناسند و حاضر نیستند بهای آن را بپردازند. مردم فکر میکنند هزینه کردن در این زمینه ها جزو اولویتهای زندگی آنها نیست. در صورتی که وقتی در اینجا هزینه نمی کنند چند برابر آن را باید هزینه کنند و تاوان اشتباهاتشان را بپردازند تا به مسیر برگردند. پیشنهاد من این است:

ساحل افتاده گفت: گرچه بسی زیستم

هیچ نه معلوم گشت، آه! که من کیستم!

موج ز خود رسته ای تیز خرامید و گفت:

هستم اگر می روم، گر نروم نیستم!

ما باید راهمان را به طور جدی ادامه بدهیم موانع برطرف میشوند! بزرگی می گفت: ما مشکل بزرگ و کوچیک نداریم ما انسان بزرگ و کوچیک داریم، هیچگاه مقهور بزرگها نشوید! اگر آسان بگیرید، آسان می گذرد.

 

 اگر بار دیگر زندگی کاری خود را شروع می کردید آیا باز هم فعالیت در این حرفه انتخاب شما بود؟ در حال حاضر با شرایط فعلی خود کدام حرفه مورد علاقه ی شما است؟

آری! من با اطلاعاتی که دارم کاری که اکنون میکنم بهترین و زیباترین کاری است که میتوانم و باید انجام بدهم.

 

چه پیشنهادهایی برای افراد تازه‌کاری که دوست دارند به عنوان یک کارآفرین مطرح شوند، دارید؟

به نظر من کارآفرینان عزیز، به فرمول موفقیت توجه کنند:

موفقیت= علاقه، میل، شور و اشتیاق+ استعداد و توانایی+ خوش بینی

و تا مفهوم و معنی این فرمول را نفهمیده اند دست به هیچ کاری نزنند!!!

 

 

از همکاری شما کمال تشکر و امتنان را داریم.                                

       پیروز و موفق باشید