نام و نام خانوادگی: مجتبی نوایی                       

 تاریخ تولد :   1340

 استان : مازندران                                    

میزان تحصیلات :  ­لیسانس

 رشته تحصیلی: برق                           

محل اخذ مدرک: تهران

 جشنواره:  کار افرینان برتر  سال90

نام شرکت : خزرالکتریک

زمینه کارآفرینی:  صنعت

 در زمان شروع به کار چند سال داشتید؟ و در حال حاضر چند سال است که در این حرفه فعالیت دارید؟
در سن 19 سالگی شروع به کار کرده و در حال حاضر 52 ساله ام.

 

وجه تمایز کار شما با افراد دیگر این حرفه در چه مواردی است ؟
باور خلاقیت،جستجوی آیتم های جدید برای تولید، جستجوی بازارهای جدید، رفع مشکلات و معضلات مصرف کنندگان ماشین آلات و دستگاههای کشاورزی.

 

شما چه نوآوریهایی در کسب و کارتان داشته اید؟

ثبت بیش از 6 اختراع و تولید انبوه و ارائه به بازار مصرف، از جمله دستگاه بازیافت ضایعات پروتئینی که در سال 2003 به عنوان بهترین اختراع جهان برنده مدال طلا شد.

 

 در شروع کار چند نفر با شما همکاری می کردند و در حال حاضر چه تعداد؟
4نفر در ابتدای کار و اکنون بیش از 160 نفر و بدون احتساب پیمانکاران طرف قرارداد.

 

 آیا به نظر خودتان نیز فرد موفقی هستید ؟ رمز موفقیتتان در چه مواردی است؟
به نسبت برخی از دیگر همکاران شاید دارای تمایزاتی باشم اما این همه میسر نمی شد مگر در سایه همدلی و اعتماد به خلاقیتها،درک نیازهای جامعه،تلاش در رفع آن با ساخت و ابداع ماشین ها و تولید انبوه با قیمت تمام شده  پایین.

 

آیا در شروع کار ، تجربه مرتبطی داشته اید؟         

تجربه قابل قبولی را در هنرستان صنعتی به عنوان استارت داشتم اما حضور در بازارهای تجارت به همراه پدر مرحوم و هم چنین تعمیر دستگاههای برقی در نوجوانی توانست منشاء ایده  مناسبی برایم باشد.

 

 تا چه اندازه اطرافیان (خانواده، دوستان) در پیشبرد کارتان موثر بوده‌اند؟

تشویق مادر ،حسن شهرت پدر در بازار و در نهایت با شراکت با همبازی و رفیق خود یعنی کوچکترین دائی ام بنیاد کاری را بنا نهادیم که در آن زمان برای بسیاری از هم سن و سالانمانتقریباً غیر ممکن بود.

 

 شرایط خانوادگی و مالی دوران کودکی‌تان چگونه بوده است؟ آیا ریشه‌هایی از علاقه به این شغل را در کودکی‌تان نیز سراغ دارید؟

حمایت بی دریغ مادر از خلاقیتها و شاید هم خرابکاری هایی که برای آشنایی بازارهای دستگاهها در کودکی داشتیم برایم نقطه روشنی از تحرک و پیشروی را باقی گذاشت.

 

 آیا تحصیلات شما در کارتان موثر بوده است؟
مطمئناً در این زمینه باید تحصیل در رشته مورد علاقه و عملی را بعنوان فونداسیون آنچه در آینده بر آن بنای تولید و خلاقیت را گذاشتم بسیار تاثیر گذار دانست.

 

 آیا نیاز به موفقیت شما را به سمت این کار سوق داده است؟ در کل چه عواملی باعث شده است به این کار جذب شوید؟

بیشتر از موفقیت ارضای خویش برای تولید، بروز خلاقیتها و رفع مشکلات جامعه همچون موتور محرکه ماشین تولید و کار آفرینی برایمان به شمار می رفت.

 

چه قدر از نظر مالی حمایت شده‌اید؟ و به نظرتان در کار شما، حمایت‌های مالی چه قدر می‌توانند موثر باشند؟
هر چند تامین مالی به عنوان خون صنعت و تولید تلقی شده و بدون آن هرگز نمی توان توسعه را در نظر گرفت اما هرگز حمایت خاصی نداشتیم و هنوز هم بعد از سی سال یکی از مهمترین دغدغه های ما تامین مالی مناسب است دردی که تمام تولید کنندگان به آن دچار بوده و هستند.

 

 آیا تا به امروز درکارتان شکست  هم خورده‌اید؟ به نظرتان دلایل شکست شما چه مواردی بوده است؟

بارها شکست را تجربه کردیم اما هر بار اینها سکوی پرشی شد تا ضمن رفع نواقص برای پیشرفت در آینده از آنها استفاده کنیم و اکثر این شکست ها نیز به دلایل علاقه برای تولید دستگاههای جدید و خلاقانه بوده است.

 

 معمولا چه مشکلات و موانع مهمی در حرفه‌ی شما وجود دارند؟و شما چه راهکارهایی برای حل و یا کمتر شدن آنها پیشنهاد می کنید؟

مشکلات زیادی از جمله مراودات بانکی، بیمه سازمان تامین اجتماعی،مالیات و در سالهای اخیر تحریم ها و عدم ثبات قیمت مواد اولیه و تورم لجام گسیخته و نبود و کمبود مواد اولیه با ما بوده است و بیشتر از تحریم های بین المللی، تحریم های داخلی مانند افزایش نرخ بهره بانکی، مقررات بانک مرکزی برای واردات مواد اولیه و دهها شکل دیگر که بخش عمده ای از مشغله فکری مدیران واحد ها را بی دلیل درگیر کرده است.

 

 اگر بار دیگر زندگی کاری خود را شروع می کردید آیا باز هم فعالیت در این حرفه انتخاب شما بود؟ در حال حاضر با شرایط فعلی خود کدام حرفه مورد علاقه ی شما است؟

اگر صد بار دیگر زندگی کاری خودم را شروع کنم به دلیل عشق و علاقه ای که دارم مجدد همین حرفه را انتخاب خواهم کرد هر چند که برای دیگران شاید کارآفرینی و گرفتن مسؤولیت بالای 150 نفر دیوانگی باشد!

 

چه پیشنهادهایی برای افراد تازه‌کاری که دوست دارند به عنوان یک کارآفرین مطرح شوند، دارید؟

تلاش، پشت کار، شکست ناپذیری

 

و حرف آخر........

شروع به کار یک کار آفرین و مبتکر همانند نهالی را می ماند که چنانچه در خاک مرغوب و با داشتن نور و شرایط محیطی مناسب رشد کند در آینده درخت تنومندی خواهد شد که ضمن رفع مشکلات کشور الگویی برای دیگر جوانان کشور خواهد بود و این مسئله به کرسی نخواهد نشست به جز حمایت بی دریغ دولت مردان و مسؤولین در غیر اینصورت الگوی جامعه و جوانان- دلال ها ، واسطه ها و کارهای سود دهی که به زیان کشور و ملت خواهد بود.

 

 

از همکاری شما کمال تشکر و امتنان را داریم.                                

       پیروز و موفق باشید